Nové zboží


Cesta k Favoritu
Vydal Motor Public, pevná vazba s přebalem, formát 22,5 x 21,5 cm, 118 stran
ISBN 978-80-906693-1-4.
Že dlouhá a především trnitá cesta vývoje a výroby osobního automobilu Favorit stojí za pečlivé zdokumentování, věděl autor už před více než třiatřiceti roky. Tehdejší myšlenky musel zapudit, čekal a dočkal se! Vyvíjet cokoli nového při snaze vyhovět rozsáhlé spleti mnoha omezení a zákazů plynoucích z naprosto nesmyslných nařízení bylo v letech normalizace zcela nemožné. I když původní nápad na výrobu nového typu osobního automobilu v rámci RVHP vyšel z nejvyšších stranických míst. Ale konstrukční tendence světových automobilek naznačovaly značně odlišná řešení od původně zamýšlených. Postupného vývoje, někdy až ilegálního, se v Mladé Boleslavi ujali správní lidé. Množství práce s vývojem a potom s přípravou výroby bylo nepředstavitelné, ale lidi byli nadšeni. Nejvíce sil a času zabíraly boje s „větrnými mlýny“ – tehdy v podobě státního aparátu. Až byl Favorit zaveden do výroby, tak se vedoucí představitelé rozplývali v superlativech. Stejně jako ing. Andrej Barčák, tehdejší ředitel obchodní skupiny PZO Motokov: „Favorit byl pro Škodovku přelomový projekt. Škodováci sestrojili a pak vyrobili za podstatně horších podmínek vůz srovnatelný s jejich evropskou konkurencí. Na začátku byla jen spousta omezení, nic nebylo schváleno, šlo se do velkých rizik, ale za výsledek se škodováci vůbec nemuseli stydět.“


Údržba a opravy motocyklů ČZ 125 a 150C
Grada uvádí knižní novinku, byla připravena k tisku už v roce 1955, ale bohužel tehdy nevyšla. Jejím obsahem jsou články, které vycházely v časopisu Svět Motorů v letech 1953–1955. Bratři Šulcové se v nich věnovali údržbě a opravám nejvíce prodávaných motocyklů ČZ, které jsou i v současné době nejrozšířenější mezi sběrateli a veteránisty. Mnozí motocyklisté udržují svůj motocykl v pořádku, je však málo těch, kteří si dovedou motocykl správně seřídit, a ještě méně těch, kteří dovedou najít závadu a odstranit ji. Proč? Protože svůj motocykl neznají. Chceme jim proto pomoci. Těmito slovy zahájili bratři Šulcové cyklus 25 článků, které vycházely na pokračování, a které plánovali vydat jako příručku. Podrobně se věnovali technice jízdy (zajíždění nového motocyklu, jízdě do kopce, jízdě za tmy), údržbě (čištění, mazání, napínání řetězu, seřizování brzd, ošetřování pneumatik), ale také složitějším tématům (rozebrání karburátoru, seřízení zapalovače, přebroušení válce, rovnoběžnost kol, opravy motoru, vyjmutí a montáž ložisek a dalším technickým detailům. Články jsou doplněny o technické fotografie z archivu ČZ, komentáře k postupům oprav i ze současného hlediska, hodnocením, co je použitelné a co ne. Zasvěcené rady bratří Šulcových i po letech jistě ocení celá komunita motorkářů veteránistů.


Motocyklové vozíky Pav
V edici Retro přichází na knižní pulty novinka, protože motocyklové vozíky tvoří nedílnou, avšak veřejnosti málo známou část československé motoristické historie. Kniha čtenářům přináší ucelený obraz o historii využívání vozíků ve spojení s motocykly, které bylo přímým a logickým důsledkem specifického poválečného rozvoje motorismu v Československu. Specifičnost československého vývoje potvrzuje fakt, že v žádné jiné zemi nedošlo k takovému rozšíření využívání motocyklových vozíků jako právě v Československu. Předností knihy je podrobné zmapování vývoje motocyklových vozíků v Československu, a to jak přímo vozíků PAv, jejichž účelný a přitom velice vkusný a nadčasový design v sobě nesl zhmotnění snah o využití motocyklu jako plnohodnotného dopravního prostředku, tak i předchůdců a též vozíků amatérských konstrukcí, pro které byly vozíky PAv inspirací. Jednotlivé vozíky jsou dopodrobna popsány a patřičně fotograficky zdokumentovány. Na základě zpracování mnoha dobových dokumentů uvádí kniha též informace o praktickém provozování vozíků, o jejich údržbě a opravách.


1000 mil československých 1933, 1934, 1935
Pro výstižné přiblížení rozsáhlého obsahu je možné napsat, že v reprezentační publikaci je zachyceno autorovo vyznání specifické disciplíně automobilového klání, konaného s různými obměnami až do současnosti. Záměr prvního ročníku soutěže, která se začala v Autoklubu na Opletalové připravovat už v únoru 1933, byla snaha propagovat hospodářskou krizí postižený domácí automobilový průmysl. Popis tří předválečných ročníků zabírá dvě třetiny obsahu publikace. Část původních fotografií soutěžních automobilů byla uložena v archivu Technického muzea, fotky prototypů byly zcela náhodou objeveny v nepoužívaném archivu, další série fotografií byly zapůjčeny z rodinných alb generací, které přímé účastníky znají už pouze z dochovaných ústních vzpomínek. Detaily jednotlivých ročníků přiblíží kopie dobového tisku. Na několika původních fotografiích jsou tovární automobily, které se již nikdy neúčastnily dalších závodů ani soutěží, po skončení 1. ročníku „mílí“ byly výrobcem zničeny – nesplnily naděje. Navazující jsou stránky s popisem vzpomínkových ročníků počínaje rokem 1970, kdy už bylo po republice dostatek nadšených majitelů historických vozidel. Poslední část jsou seznamy startujících a tabulky výsledků předválečných ročníků.


TATRA 813
Jediná ucelená publikace o vývoji, výrobě a jednotlivých verzích vozidla Tatra 813 je zpracována především z archivních dokumentů Vojenského ústředního archivu/Vojenského historického archivu Praha. V úvodu seznámí čtenáře s prostředky využívanými pro tah dělostřelectva a velmi těžkých nákladů po 2. světové válce. V hlavní části knihy jsou informace o vývoji tahače Tatra 813, o výrobě prototypů a jejich zkouškách, a také o konstrukci návěsných zařízení požadovaných složkami armády. V nejobsáhlejší kapitole rozdělené do několika částí najdete takticko-technická data jednotlivých aplikací vozidla, která jsou doplněna nákresy a fotografiemi různých částí vozu. Nejpodrobněji je popsán základní typ tahače Tatra 813 8 × 8 (Kolos), ze kterého celá unifikovaná řada vychází. U ostatních provedení včetně civilních jsou uváděny především konstrukční změny. Přílohy obsahují nejen popisy návěsných zařízení tahače a použití motorů řady T 930 v jednotlivých dopravních prostředcích, ale také barevné fotografie vozidel T 813 a jejich nástupce T 815.

Motor Journal ročník 2018 úplný
12 čísel časopisu Motor Journal vydaných v roce 2016, nesvázaných.


Severočeské závody a okruhy, Století klasických závodních okruhů v severních Čechách
Silniční závody v severních Čechách započaly ve dvacátých letech minulého století. O nich i o známých a neznámých závodnících je tato výjimečná publikace. Reliéf tamní krajiny je kopcovitý, takže první závodní disciplíny se jely do vrchu. Tak to bylo v případě prvního předválečného závodu Schöber u Rumburku i druhého Krušnohorského závodu Dubí–Cínovec. Třetím závodem byl Lounský triangl, který, jak název napovídá, měl podobu okruhu. Druhá světová válka přerušila slibně se rozvíjející motoristický sport v tomto kraji. Už pouhý rok po válce se jely hned tři závody. Ten první byl odstartován v Turnově o Štít Českého ráje, další pak v Jablonci kolem přehrady Mšeno a následně v Liberci, kde se závodilo až do roku 1966. Ne všechna města měla stejné štěstí, někde mělo závodění jen jepičí život a po prvním ročníku už další nenásledoval. Tento osud měly například města Varnsdorf a Bílina. Poválečné závodění dosáhlo úctyhodných osmnácti míst, kde se závody pořádaly. Kromě těch už zmíněných se jelo v Ústí nad Labem, Mostě, Děčíně, ale také v menších městech, jako byl Terezín, Žatec nebo Roudnice nad Labem. Most se svojí závodní historií odlišuje od ostatních měst. Nejprve se závody konaly v centru starého Mostu, pak se přesunuly na autodrom, kde se odjely napínavé turnaje a kde se do roku 2003 jezdily i závody Intersérie.


Sanitky v Československu a Česku 1918-2018
V prosinci přichází na knižní pulty kniha „Sanitky v Československu a Česku“ z nakladatelství Grada Publishing. Autor několika odborných publikací Jan Tuček je znalec historie a stálý spolupracovník Motor Journalu. Kniha mapuje vývoj sanitních automobilů v našich zemích od počátku minulého století do současnosti. Přináší dosud nezveřejněnou přehlídku zakázkových sanitních karoserií z období první i druhé republiky a protektorátu. Připomíná sériově vyráběné sanitky i prototypy z let 1945 až 1990 a nabízí pestrou paletu sanitních vozidel zhotovených a provozovaných u nás během posledních tří desetiletí. Má 312 stran a ilustruje ji více než 500 fotografií, z nichž většina nebyla dosud publikována.

… šťastný František
Monografie motocyklového závodníka Františka Šťastného.


Autobusy první republiky a protektorátu 1918–1945
V edici Retro přichází na knižní trh novinka mapující výrobu autobusů a trolejbusů v Československu v letech 1918 až 1948. Největší část trhu tehdy ovládaly tři hlavní československé automobilky: Praga, Tatra a Škoda. Kromě toho existovaly desítky malých i velkých karosářských firem, které individuálně stavěly autobusové nástavby na různých tuzemských i zahraničních podvozcích. Čtenáři se seznámí s počátky výroby autobusů a trolejbusů na našem území, s jejím rozkvětem ve dvacátých letech a úpadkem za hospodářské krize a se změnami, které pak přineslo období druhé světové války a následující roky. Bohatá textová část je doplněna konstrukčními detaily, technickými parametry a především množstvím unikátních, často dosud nikdy nepublikovaných fotografií. Poznáme životní osudy významných karosářů (Sodomka, Uhlík, Petera a další). Vhodný vánoční dárek pro mužskou populaci, bez omezení věku.

Dějiny státní autobusové dopravy v Československu. 2. díl Poštovní autobusy 1919-1932
Druhý díl vícesvazkových Dějin státní autobusové dopravy vychází pod názvem Poštovní autobusy 1919 – 1932. Autorem knihy je opět Petr Hoffman, který na jejím obsahu spolupracoval s Poštovním muzeem České pošty. Nová kniha tentokrát čtenáře zavádí do mladé Československé republiky krátce po jejím vzniku. Po několikaleté přestávce, způsobené 1. světovou válkou, se provozovatelem linkových autobusů opět stala poštovní správa, ale na rozdíl od předválečného Rakouska-Uherska již řízená nově založeným ministerstvem pošt a telegrafů v Praze. Kniha ve čtyřiceti kapitolách podrobně popisuje počáteční slibný rozvoj státní autobusové dopravy i období její stagnace v polovině dvacátých let, kdy přestávala být konkurenceschopná vůči soukromým autodopravcům. Na sklonku téže dekády se však poštovní autobusy díky rozsáhlým investicím do vozidel a jejich technického zázemí opět staly moderním dopravním prostředkem, každodenně využívaným nejširšími vrstvami obyvatelstva.
Roky v názvu knihy vymezují období, ve kterém státní poštovní autobusy s hromadnou přepravou cestujících v Československu jezdily. Od konce roku 1927 k nim začaly přibývat autobusy Československých státních drah a po pěti letech souběžného provozu jimi byla od 1. ledna 1933 autobusová doprava Československé pošty zcela pohlcena. Kromě linkové autobusové dopravy zajišťovala poštovní správa v několika velkých městech (Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Prostějově a také v Praze) městskou autobusovou dopravu, které je v knize věnována samostatná kapitola. Poštovní správa rovněž provozovala nákladní automobily – zpočátku i pro komerční účely, později už jen pro vlastní potřebu.
V knize je 228 unikátních a většinou dosud knižně nezveřejněných fotografií, reprodukovaných z originálních předloh ze sbírky Poštovního muzea a soukromých sbírek. Doplněny jsou více než 110 faksimilemi dokumentů (novin, korespondence, výnosů, protokolů, předpisů, mapek a výkresů) a jízdních řádů poštovní autobusové dopravy. Nechybí ani přepisy dobových textů, tabulky se statistickými údaji a úplné přehledy státních autobusových linek z první poloviny dvacátých a z počátku let třicátých, kdy státní poštovní autobusová doprava dosáhla svého vrcholu. Součástí knihy jsou také přehledy autospráv, jim přidělených poštovních autobusů a jejich základních technických parametrů. Stejně jako v prvním dílu Dějin státní autobusové dopravy (Poštovní autobusy 1908 – 1914) je samostatná kapitola věnována poznávacím značkám státních poštovních autobusů, které byly až do roku 1932 všechny evidovány na pražském policejním ředitelství, i když autobusy trvale jezdily třeba na Moravě nebo na Slovensku. Publikace obsahuje přehlednou chronologii státní autobusové dopravy a výkladový slovník dobových pojmů. Na konci knihy je připojeno německé a anglické resumé a chronologie v obou těchto jazycích.


Motor Journal 2019/2
Máte slovo – rubrika čtenářů
Vladislav Voříšek
Bentley – stoletý jubilant
Erwin Tragatsch – Malý velký muž
Aukce – Mecum v Kissimmee 2019
Prezidentské citroëny
Veteránsalon – Jednoválec nejstarší české značky – Laurin & Klement, typ BZ
První verze Mercedes-Benz Geländewagen
Více než 70 let ve Stříbře „létají motocykly do nebes“, AMK Stříbro a Terén sv. Petra
Trutnov
Levně na prodej
Motor Journal 2019/2
Máte slovo – rubrika čtenářů Vladislav Voříšek Bentley – stoletý jubilant Erwin Tragatsch – Malý velký muž Aukce – Mecum v Kissimmee 2019 Prezidentské citroëny Veteránsalon – Jednoválec nejstarší české značky – Laurin &... Celý text
Motor Journal 2019/1
Máte slovo – rubrika čtenářů Nabídka knih pro motoristy Vývoj testování historických vozidel a jeho cen Sanitky Praga Lady (1937–1948) Bucegi – rumunský rychlík s neprávem nevalnou pověstí? Oldo, dík! BTS 5200 – Bucegi–Tepřík–Smolík Těžké... Celý text
Motor Journal 2018/12
A jdeme do finále… Vernisáž výstavy Jiřího Kuhnerta v Moravské galerii Brno Nabídka knih pro motoristy Motor Journal č. 200 – Dnešní dvoustovka začínala od nuly Škoda 1203 – Kolébka má i rakev Repartice autobusů ČSD v letech 1938–1939... Celý text
Motor Journal 2018/11
Máte slovo – To byl Salmson typ S4-61, r. v. 1939 Nabídka knih pro motoristy Střípek do stoleté historie státu Verralls nejstarší obchod s veterány Lochotínský okruh Kde se vzal klakson? Veteránsalon – Škoda 445... Celý text
Motor Journal 2018/10
Nabídka knih pro motoristy Na paměť Bedřicha Soffera Jak vyhrát soutěž elegance v Pebble Beach Renaulty tu vždycky byly Roland Garros Veteránsalon – Itar 750 cm³ SV Jaromír Čížek – vítěz Evropského poháru v roce 1958 Beaulieu Autojumble... Celý text
Motor Journal 2018/9
Listárna Nové knihy Farewell Václav Zapadlík Antonio Ascari Fascinující sprinter MORGAN Život s tříkolkou Morgan BMW 2000 CA – Návrat oblíbeného dvoulitru – Veteránsalon Sodomkovo Vysoké Mýto Veteránská soutěž Šumavou Muzeum amerických vozů Nová... Celý text
Nejprodávanější produkty


Cesta k Favoritu
Vydal Motor Public, pevná vazba s přebalem, formát 22,5 x 21,5 cm, 118 stran
ISBN 978-80-906693-1-4.
Že dlouhá a především trnitá cesta vývoje a výroby osobního automobilu Favorit stojí za pečlivé zdokumentování, věděl autor už před více než třiatřiceti roky. Tehdejší myšlenky musel zapudit, čekal a dočkal se! Vyvíjet cokoli nového při snaze vyhovět rozsáhlé spleti mnoha omezení a zákazů plynoucích z naprosto nesmyslných nařízení bylo v letech normalizace zcela nemožné. I když původní nápad na výrobu nového typu osobního automobilu v rámci RVHP vyšel z nejvyšších stranických míst. Ale konstrukční tendence světových automobilek naznačovaly značně odlišná řešení od původně zamýšlených. Postupného vývoje, někdy až ilegálního, se v Mladé Boleslavi ujali správní lidé. Množství práce s vývojem a potom s přípravou výroby bylo nepředstavitelné, ale lidi byli nadšeni. Nejvíce sil a času zabíraly boje s „větrnými mlýny“ – tehdy v podobě státního aparátu. Až byl Favorit zaveden do výroby, tak se vedoucí představitelé rozplývali v superlativech. Stejně jako ing. Andrej Barčák, tehdejší ředitel obchodní skupiny PZO Motokov: „Favorit byl pro Škodovku přelomový projekt. Škodováci sestrojili a pak vyrobili za podstatně horších podmínek vůz srovnatelný s jejich evropskou konkurencí. Na začátku byla jen spousta omezení, nic nebylo schváleno, šlo se do velkých rizik, ale za výsledek se škodováci vůbec nemuseli stydět.“


Tatra v archivní dokumentaci 1947–1997
Ve druhém dílu limitované edice připravil autor další rozsáhlou práci o historii firmy Tatra. Reprodukce původní dobové dokumentace v přehledné formě dává představu o množství vyráběných typů v uváděném období. Mezi chronologicky seřazenými reprodukcemi firemních fotografií osobních a užitkových typů jsou v první publikaci 2/1 na 180 stranách technické tabulky s počty vyrobených kusů. Pro znalce, historiky a majitele kopřivnické značky přibude do knihovny k rozebranému prvnímu dílu další obsáhlá publikace.


Auta první republiky 1918 – 1938
Reprezentační publikace s dokonale zpracovanou grafikou připravena renomovaným autorem. Obsah tvoří popisy osobních automobilů vyráběných na území Československa v letech 1918 až 1938, jejich základních technických údajů. Vedle automobilů velkých továren (Praga, Škoda, Tatra) jsou prezentovány i vozy menších výrobců (Aero, Jawa, Walter, Wikov, Z), a také vozy malých značek (Disk, Enka, Gatter, Isis, Stelka, Trimobil …) – celkem 33 nejdůležitějších značek. V každé kapitole čtenář najde statistiky prodejů v jednotlivých letech, dobové ceny a další technické informace. Celkem 600 výhradně dobových fotografií je použito v kapitolách jednotlivých výrobních značek. Poslední kapitola obsahuje 52 kopií dobových prospektů uváděných automobilek. Knižní novinka bude ozdobou knihovny, zdrojem mnoha nových informaci, potěšením čtenáře a radostí majitele…


1000 mil československých 1933, 1934, 1935
Pro výstižné přiblížení rozsáhlého obsahu je možné napsat, že v reprezentační publikaci je zachyceno autorovo vyznání specifické disciplíně automobilového klání, konaného s různými obměnami až do současnosti. Záměr prvního ročníku soutěže, která se začala v Autoklubu na Opletalové připravovat už v únoru 1933, byla snaha propagovat hospodářskou krizí postižený domácí automobilový průmysl. Popis tří předválečných ročníků zabírá dvě třetiny obsahu publikace. Část původních fotografií soutěžních automobilů byla uložena v archivu Technického muzea, fotky prototypů byly zcela náhodou objeveny v nepoužívaném archivu, další série fotografií byly zapůjčeny z rodinných alb generací, které přímé účastníky znají už pouze z dochovaných ústních vzpomínek. Detaily jednotlivých ročníků přiblíží kopie dobového tisku. Na několika původních fotografiích jsou tovární automobily, které se již nikdy neúčastnily dalších závodů ani soutěží, po skončení 1. ročníku „mílí“ byly výrobcem zničeny – nesplnily naděje. Navazující jsou stránky s popisem vzpomínkových ročníků počínaje rokem 1970, kdy už bylo po republice dostatek nadšených majitelů historických vozidel. Poslední část jsou seznamy startujících a tabulky výsledků předválečných ročníků.


Archivační krabice 4 + 1 ZDARMA
Archivační krabice pro pohodlné a přehledné uložení celého ročníku časopisu Motor Journal.


Údržba a opravy motocyklů ČZ 125 a 150C
Grada uvádí knižní novinku, byla připravena k tisku už v roce 1955, ale bohužel tehdy nevyšla. Jejím obsahem jsou články, které vycházely v časopisu Svět Motorů v letech 1953–1955. Bratři Šulcové se v nich věnovali údržbě a opravám nejvíce prodávaných motocyklů ČZ, které jsou i v současné době nejrozšířenější mezi sběrateli a veteránisty. Mnozí motocyklisté udržují svůj motocykl v pořádku, je však málo těch, kteří si dovedou motocykl správně seřídit, a ještě méně těch, kteří dovedou najít závadu a odstranit ji. Proč? Protože svůj motocykl neznají. Chceme jim proto pomoci. Těmito slovy zahájili bratři Šulcové cyklus 25 článků, které vycházely na pokračování, a které plánovali vydat jako příručku. Podrobně se věnovali technice jízdy (zajíždění nového motocyklu, jízdě do kopce, jízdě za tmy), údržbě (čištění, mazání, napínání řetězu, seřizování brzd, ošetřování pneumatik), ale také složitějším tématům (rozebrání karburátoru, seřízení zapalovače, přebroušení válce, rovnoběžnost kol, opravy motoru, vyjmutí a montáž ložisek a dalším technickým detailům. Články jsou doplněny o technické fotografie z archivu ČZ, komentáře k postupům oprav i ze současného hlediska, hodnocením, co je použitelné a co ne. Zasvěcené rady bratří Šulcových i po letech jistě ocení celá komunita motorkářů veteránistů.